Mis see pilveteenus ikkagi on ja miks keegi peaks seda kasutama?

Pilveteenus tähendab, et IT infrastruktuur ei asu kliendi kontoris, vaid teenusepakkuja turvalises andmekeskuses. Pilveteenused on väga dünaamilised ja täielikult skaleeruvad. Ressursside kasutamine käib vastavalt vajadusele.
Riistvara, tarkvara ja kogu tööjõud renditakse täisteenusena kuupõhise arveldusega. Klient peab tasuma vaid selle ressursi eest, mis reaalselt kasutusel on. Pilveteenuseid on võimalik kasutada väga paljude erinevate seadmetega kõikjal maailmas üle interneti. Pilveteenuste pakkujaid on hetkel maailmas juba üpriski palju ja neid tuleb koguaeg juurde.
Erinevatest pilveteenuste mudelitest ja teenusepakkujatest nende poolt pakutavatest teenustest kirjutan täpsemalt juba järgmistes postitustes.

Kõrgtasemel pilveteenuste põhilised omadused:

Kokkuhoid

Suurte alginvesteeringute tegemise vajadus kaob täielikult.
Kogu infrastruktuur koos tööjõuga on renditud kuupõhise arvelduse põhjal.
Klient ei pea ehitama oma serveriruumi, soetama sinna jahutusseadmeid, katkematu toitepinge allikaid ning seadmekappe. Serverite, kettamassiivide, varundusseadmete ja  kallite võrguseadmete soetamise vajadus kaob.

Lisaks riistvarakuludele kaob vajadus ka tarkvaralitsentside ostuks.
Pilve sees on kõik teenus. Tarkvara teenuse pakkujaid (SaaS – software as service) on maailmas palju. Valikus on kõik ettevõtte tööks vajalikud tarkvarapaketid. Sealhulgas operatsioonisüsteemid, kontoritarkvara, majandustarkvara, grupitöötarkvara, dokumendihaldustarkvara, antiviirus, monitoorimistarkvara, varundustarkvara, programmeerimisplatvormid ja ka andmebaasiserverid.

IT-spetsialistide meeskonna palgal hoidmise vajadus kaob
Kuna pilve sees on kõik üks suur teenus, siis ettevõttes kasutajate nõustamisega, terminalide vahetamisega ja muude väikeste töödega saab hakkab ka mõni natuke targem arvutikasutaja. Ettevõte ei pea palgal hoidma sertifitseeritud spetsialiste,
kes infrastruktuuri hooldavad ja administreerivad. IT-spetsialistide palgakulud, koolituskulud ja muud kulud vähenevad. Pilveteenuseid haldavad ja monitoorivad teenusepakkuja spetsialistid. Kasutajatuge pakub samuti teenusepakkuja.

Teenuste eest tasumine toimub kuupõhiselt kasutajate kaupa

Kliendil tuleb tasuda ainult nende kasutajate eest, kes ka reaalselt teenust kasutanud on. Ettevõtte laienemise korral toimub ressursi lisamine hetkega. Töötajate arvu vähenemise puhul on võimalik ressursse ka koheselt vähendada. Puhkusel või töölähetusel viibivate kasutajate eest kuutasusid maksma ei pea.

Elektrikulutused Infosüsteemidele vähenevad kuni 90%

Serverite, serveriruumi jahutusseadmete, kettamassiivide ja varundusseadmete elektrikulud kaovad täielikult. Terminalarvutide kasutamise korral vähenevad elektrikulud kuni 40% võrreldes tavaarvutitega.

Turvalisus

Kõrgtasemelise teenusepakkuja infrastruktuur asub üldtunnustatud turvastandartidele vastavas andmekeskuses ning on replikeeritud mitme erineva geograafilise asukoha vahel, et teenused oleksid kättesaadavad ka kõige suuremate katastroofide korral.

Kiirus

Pilveteenuste kasutuselevõtt toimub väga kiiresti. Puudub vajadus projekteerida, testida ja implementeerida süsteeme. Ressurssi lisamine ja eemaldamine toimub hetkega. Kliendid saavad kasutada alati uut ja kiiret kõrgklassi riistvara, mille soetamine oleks liiga kallis. Tänu kesksele asukohale on pilveteenuste kasutamise korral andmete vahetamine harukontorite vahel momentaalne.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: